Ekologia to również koncentraty

Opublikowane przez administrator2024

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak koncentraty różnych środków czystości czy żywności mogą wpływać na ekologię?

Obecnie praktycznie każdy aspekt naszego codziennego życia oddziałuje na środowisko. Idąc do sklepu wybieramy produkty w opakowaniach, które muszą potem zostać przetworzone, decydujemy się na zakup reklamówki bądź używamy własnej wielokrotnego użytku, przemieszczamy się własnym samochodem lub rowerem albo transportem publicznym, segregujemy odpady lub nie. Nawet kiedy kupujemy ubrania rzadko zastanawiamy się w jakich warunkach zostały wyprodukowane, jakich chemikaliów użyto do ich barwienia i skąd zostały przetransportowane aby trafić w nasze ręce. Żyjemy w czasach, kiedy każda nasza decyzja tak naprawdę odbija się na środowisku i warto pamiętać o tym również podczas porządków domowych. Jednym ze sposobów na ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko jest właśnie używanie koncentratów. Już podpowiadamy dlaczego.

laboratorium - ecochemia

Czym są koncentraty? 

Koncentrat jest to taka forma substancji, z której usunięto większość rozpuszczalnika. Zwykle oznacza to po prostu usunięcie wody z danego roztworu. Jest to bardzo korzystne, ponieważ zmniejsza masę i objętość danego produktu. Przez taki zabieg można dużo łatwiej przetransportować większe ilości substancji, na której nam zależy, zamiast przewozić wodę. Za świetny przykład służy okres prohibicji w USA. Przemycano wtedy jedynie bardzo mocne alkohole takie jak whiskey (40%), a nie np. piwo (5%), gdyż było to zupełnie nieopłacalne i nieekonomiczne. Przecież 1 litr piwa nie będzie miał takiego samego działania jak 1 litr whiskey… W przypadku produktów spożywczych takich jak skoncentrowane soki czy skondensowane mleko, nie tylko wpływa to na oszczędności przy transporcie, ale pozwala też na przedłużenie przydatności do spożycia przez zwiększenie koncentracji cukru, który działa jako konserwant. Skoncentrowane produkty także wystarczają na znacznie dłużej, przez co nie musimy się ciągle martwić o robienie zakupów.

Źródło: https://unsplash.com

Koncentraty a ekologia 

Sprawa jest całkiem prosta. Jeśli dany środek jest produkowany z mniejszą ilością wody, papieru czy plastiku, powstaje mniej odpadów, które zalegają na wysypiskach śmieci. Więcej produktu może być przetransportowane zużywając mniej paliwa. Obecnie prawie wszystkie produkty są przecież transportowane na dalekie odległości od miejsca produkcji do miejsca sprzedaży. Mniejsze zużycie paliwa oznacza mniejszą emisję gazów i spalin do atmosfery. Jeśli kupujesz koncentraty w dużych pojemnikach, zmniejszy to też ilość Twoich „wycieczek” do sklepu. Jest to więc nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu. Poza tym skoncentrowane produkty takie jak detergenty i inne środki czystości działają dużo lepiej i wydajniej niż ich standardowe odpowiedniki. Ważne jest jednak zawsze czytanie etykiet i stosowanie się do zaleceń na podanych na opakowaniach. Pamiętajmy, że zbyt skoncentrowany środek może uszkodzić czyszczone powierzchnie. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie skoncentrowanych kapsułek, które pozwolą nam uniknąć użycia zbyt dużej ilości płynu.

Źródło: https://unsplash.com

Czy to się opłaca?

Posłużmy się prostym przykładem. Jeden litr preparatu do mycia podłóg średniej jakości w zwykłym sklepie kosztuje około 8 zł. Aby rozcieńczyć go do 6 litrów (średnia pojemność wiaderka) potrzebujemy około 40 ml preparatu, czyli jeden litr wystarczy nam na sporządzenie 25 wiaderek. W naszym sklepie 5 litrów środka do mycia podłóg PMT 11 kosztuje 51 zł, lecz ponieważ jest on bardziej skoncentrowany niż środki dostępne na rynku, do sporządzenia 6 litrów roztworu wystarczy użyć około 30 ml (stosowane roztwory powinny mieć rozcieńczenie od 0,5% do 2%, w zależności od stopnia zabrudzenia). Pozwoli nam to na umycie podłogi aż 167 razy! Aby otrzymać tę samą wydajność używając zwykłych produktów, musielibyśmy kupić aż 7 opakowań, co generuje dużo więcej odpadów i jest znacznie mniej ekonomiczne. Jest to szczególnie opłacalne, gdy musimy umyć dużo powierzchnie, np. w firmach, hotelach, magazynach. Warto więc przemyśleć zakup większych, skoncentrowanych opakowań, które nie tylko wystarczają na dłużej, ale są bardziej przyjazne dla środowiska i mniej szkodliwe dla naszego organizmu niż tradycyjne środki.

PMT 11

A czy Wy używacie w swoich domach lub firmach koncentratów? Powiedzcie nam w komentarzach, co myślicie na temat takiej formy dbania o środowisko i ekologię. Czekamy na Wasze opinie!

Zostaw komentarz

0